The International Junior Golf Tour is excited to partner with the Faldo Series to bring the world stage to domestic golfers across the United States. The Faldo Series hosts 35 annual tournaments in 30 countries worldwide, and has set the stage for junior golfers internationally to compete in high stakes competition against the best players in the world. Through this partnership, IJGT and the Faldo Series are giving North American junior golfers the opportunity to put themselves on the map with the best players in the world.

The winners of the Faldo Series US Grand Final in U18 boys and girls, and U16 boys and girls, are invited to the 2018 Faldo World Series Asia Grand Final..

A global game

Golf is a global game, at all levels, including the reintroduction at the recent Rio Olympic games, and this is your chance as a junior to gain experience and compete against the best from other countries?

The Faldo Series hosts 40 events in 30 countries in the following regions: Europe, Asia, and Latin America.

Typically, the top two U18 boys and girls from each region, and top two U16 boys and girls from each region, qualify for the Faldo Series Asia Grand Final.  This U.S. Grand Final will now expand the regional influence into the largest and most prestigious golf playing region, the United States of America.

Faldo Series US Grand Final

October 25 – 28, 2018

Can you compete against the best in the world? Here’s your chance to prove it!

The second annual Faldo US Grand Final will be hosted October 25 – 28, 2018 at the Sir Nick Faldo designed Bella Collina golf course in central Florida. The event will be 54 holes and the winners for each age category qualifying to represent the U.S. at the Faldo Series World Final. The North American Grand Final will be a meeting of the best junior golfers in the world, looking to compete and win to prepare for the next level.

How do I get in?

In order to qualify for the Faldo Series US Grand Final, you must be an IJGT Birdie, Eagle, or Academy Member for the 2017-2018 Season.

How do I qualify?

IJGT will host eight regional qualifiers:

Georgia Open at Savannah Harbor, Savannah Georgia February 24 – 25
Faldo Series New Jersey Championship at The Architects Golf Club, Lopatcong, New Jersey April 14-15
The Island Open at Arthur Hills Course, Hilton Head Island, South Carolina April 21-22
Faldo Series Florida Championship at Falcon’s Fire Golf Club, Orlando Florida April 28-29
Pennsylvania Championship at White Manor Country Club, Malvern, Pennsylvania April 28-29
Faldo Series Northeast Championship at Hershey Country Club, Hershey, Pennsylvania May 5-6
Faldo Series New York Championship at Bristol Harbour Golf Club, Canandaigua, New York July 16-17
Faldo Series Massachusetts Championship at Indian Pond, Kinston, Massachusetts July 31-August 1

The first and second place players in each of the boys categories will qualify, and the first place player in each of the girls categories will qualify.  If the placed players are unable to participate in the Final, the next placed person will qualify.

Winners of regular IJGT events in the Spring schedule in the respective categories will also qualify. In the event that the winners of the IJGT events are unable to participate, it will not pass down to the next placed person.

All participants in IJGT events over the Spring schedule will earn points, and if reserves are needed in any category, the player with the highest aggregate “Faldo points” will be offered a place.

The US Grand Final will be held again at Bella Collina in the Fall of 2018, over 54 holes, with 72 participants:

  • Boys U18 – 24 participants
  • Boys U16 – 24 participants
  • Girls U18 – 12 participants
  • Girls U16 – 12 participants

The winners in each category will be offered places at the Faldo Series Asian Grand Final in March 2019, with all costs covered for travel and accommodation. Sir Nick will perform a clinic on the practice day for the US Grand Final and host a banquet with Q&A. Dinners with guest speakers will be arranged for the other evenings of the event.

2017 Summary

  • Boys U18 1stTeddy Tetak (Slovakia) with 15 under / 2nd – Jairus Gaines (New Jersey) with 10 under
  • Boys U16 1stEgor Zotov (Russia) with 9 under / 2nd – Niels Schmidlin (Switzerland) with 6 under
  • Girls U18 1stAnnie Kim (Korea) with 1 over / 2nd – Haruka Shintani (Japan) with 9 over
  • Boys U16 1stYingTing Hsieh (Taiwan) with 3 under / 2nd – Cynthia Tu (New Jersey) with 5 over

The Faldo Series US Grand Final at Bella Collina

Montverde, FL

October 25 – 28, 2018

Schedule of Events

Thursday, October 25 ~ Practice Round

*Practice Round Tee times will be 9:00 – 11:00 a.m. and will have threesomes going off in a double tee start.

Friday, October 26 ~ Round 1 and Opening Ceremonies

*Round 1 Tee times will be 12:00 – 2:00 p.m. and will have threesomes going off in a double tee start.

Saturday, October 27 ~ Round 2

*Round 2 Tee times will be 12:00 – 2:00 p.m. and will have threesomes going off in a double tee start.

Sunday, October 28 ~ Final Round with Awards Ceremony to follow

*Round 3 Tee times will begin at 9:00 a.m., shotgun start.

Awards Ceremony will immediately follow final play. 

Cost: $475

Includes:

  • Practice and Competitive Golf Rounds ($600 value)
  • Dinner
  • Daily Lunchpacks
  • Tee Gifts
  • Housing at Bishops Gate Golf Academy available for unaccompanied players ($500 value)
  • Appearance by Sir Nick Faldo at Dinner Banquet, Golf Clinic and Q&A

What you’re competing for:

  • WAGR Points
  • AJGA PBE Stars (will have breakdown of stars when confirmed with AJGA)
  • Spot in Faldo Series World Final

Faldo Series U.S. Grand Final Qualifiers

Boys U-18 Qualifiers

Dongjin Park (Sav. Harbor)
Ty Sullivan (Sav. Harbor)
Brandon Valvano (Architects)
Tyler Galantini (Architects)
Alex Kyriacou (White Manor)
Jaden Weisman (White Manor)
Patrick Sheehan (White Manor)
David Hurly (White Manor)
Kotaro Murata (Palmetto Hall)
Alex Lamarca (Palmetto Hall)
Jack Hughes (Falcons Fire)
Erik Fogel (Falcons Fire)
Alec Ryden (Hershey)
Shaun Fedor (Hershey)
Andreas Huber (Eagle Ridge)
J.D. Patterson (Dolphin Head)
Neal Shipley (TOC)

Boys U-16 Qualifiers

A.J. Cavotta (Sav. Harbor)
Seong Youn Cho (Sav. Harbor)
Jeffrey Li (Architects)
Blaze Tanner (Architects)
David Fitzgerald (White Manor)
Billy Pabst Jr. (White Manor)
Aryaman Mohan (Palmetto Hall)
Aaron Pha (Palmetto Hall)
Kaleb Palm (Falcons Fire)
Drago Zhao (Falcons Fire)
Joshua Ryan (Hershey)
Case Hummer (Hershey)
Jonathan Griz (Crescent Pointe)

Girls U-18 Qualifiers

Jeongbin Shin (Sav. Harbor)
Maya Torpey (Architects)
Lauren Peter (White Manor)
Fiona Khaing (Palmetto Hall)
Katya King (Falcons Fire)
Tracy Lee (Falcons Fire)
Mary Kate Norcross (Hershey)
Jessica McClellan (Hershey)
Ying-Ting Hsieh (Eagle Ridge)
Kristine Yin (Eagle Creek)

Girls U-16 Qualifiers

Sophia Burnett (Sav. Harbor)
Camila Burnett (Sav. Harbor)
Angela Lee (Architects)
Kayleigh Zeman (White Manor)
Maria Fedorowycz (Palmetto Hall)
Savannah Weyrauch (Palmetto Hall)
One Kashima (Falcons Fire)
Yukiko Takasato (Falcons Fire)
Ava O’Sullivan (Hershey)
Katie Li (Greate Bay)
Maria Fernanda Sosa (Dolphin Head)